Muscle Confusion, oszukiwanie mięśni. Dzięki zastosowaniu tej techniki mięśnie nie przyzwyczajają się do określonych ruchów.
Inny sposób wykonywania danego ćwiczenia, rozstaw rąk podczas pompek, wąski, szeroki uchwyt podczas podciągania czy stosowanie gum do ćwiczeń sprawia że nasze mięśnie będą cały czas otrzymywały nowe bodźce.
Po przez wykonywanie tych samych ćwiczeń mięśnie przyzwyczają się do danych ruchów i osiągane wyniki zaczynają być minimalne. Poczucie że znowu będziemy wykonywali te same ćwiczenia któryś raz z rzędu sprawia że treningi stają się monotonne. Co za tym idzie spada nasza motywacja treningowa, aż następuje moment w którym przestajemy ćwiczyć.
Dzięki zastosowaniu techniki oszukiwania mięśni nie możliwe jest popadnięcie w rutynę treningów. Codziennie wykonujemy różne wersie nowych ćwiczeń. Niekiedy w naszym ciele odzywają się mięśnie o których istnieniu nie mieliśmy zielonego pojęcia. Nie ulega wątpliwości że zastosowanie techniki Muscle Confusion pozytywnie wpływa na nasz organizm. Znacząco rozwija się nasza zwinność, przystosowuje organizm do różnorodnego typu ćwiczeń. Ćwiczenia siłowe i aerobowe wykorzystujące Muscle Confusion w znacznym stopniu poprawiają naszą koordynacje ruchową, podnoszą motywacje treningową i sprawiają że żaden trening nie będzie taki sam.
Warto jednak pamiętać, że ciągłe zmiany w treningu nie zawsze są optymalne dla rozwoju siły i masy mięśniowej. Adaptacja mięśni do określonych ruchów nie jest zjawiskiem negatywnym – wręcz przeciwnie, progresywne przeciążenie w dobrze zaplanowanym programie treningowym prowadzi do wzrostu siły i hipertrofii. Dlatego kluczowe jest znalezienie balansu między urozmaicaniem ćwiczeń a konsekwentnym dążeniem do progresji w podstawowych ruchach.
OdpowiedzUsuń