poniedziałek, 20 maja 2013

Dodatkowe treningi

Czy warto wykonywać dodatkowe treningi kiedy jesteśmy w trakcie któregoś z programów treningowych? Myślę że zdania będą podzielone. Wszystko zależy od naszych możliwości. Kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę z aktywnością fizyczną nie ma co przesadzać z ilością dodatkowych treningów. Szybko się przetrenujemy i złapiemy kontuzję. Generalnie większość programów treningowych została zaprojektowana tak aby nie brakowało nam przez ten okres niczego - treningów siłowych, aerobowych i regeneracji o której bardzo często zapominamy, a jest ona jedną z podstaw każdego treningu. Najwięcej zmian w naszym organizmie zachodzi właśnie wtedy kiedy poddajemy się procesowi regeneracji. 


Jak ważnym elementem jest sen, w czasie kiedy regularnie trenujemy myślę że nie trzeba mówić. Jeżeli czujemy się przemęczeni a mimo wszystko chcemy trenować i wykonywać dodatkowe treningi warto zaopatrzyć się w ZMA które pomoże nam w regeneracji. 
 
Przeglądając różne dzienniki osób ćwiczących P90X® czy Insanity® często spotykam się z tym że zapominają o właściwej regeneracji. Nawet jeżeli jesteśmy już bardziej zaawansowani treningowo, regeneracja jest nam tak samo potrzebna. Wykonywanie zbyt dużej ilości dodatkowych treningów w znacznym stopniu nie przyspieszy naszych efektów, wręcz może je nawet spowolnić. Sam w swojej najlepszej formie robiłem trening P90X i od razu po treningu wychodziłem biegać po 5-6 km, głównie podbiegi i czasami było mi mało. Jeżeli już wykonujemy określoną ilość dodatkowych treningów ważne jest żeby robić to z głową. Jeżeli mamy w tygodniu np 5 treningów aerobowych z Insanity®, nie ma sensu robić kolejnych aerobów. Lepiej zrobić jogę lub rozciąganie, ewentualnie trening typowo siłowy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz