poniedziałek, 3 czerwca 2013

Intermittent Fasting - Okresowy post

Intermittent Fasting lub też Leangains. W Polsce nazwa tego modelu odżywiania to Jem - nie jem. Na czym to wszystko polega?

Metoda Intermittent Fasting, w skrócie IF polega na okresowym poście od jedzenia. Wyznaczamy sobie dwa okresy w ciągu 24 godzin. Taki podczas którego będziemy jedli i taki podczas którego będziemy pościć. Twórca IF Martin Berkhan zaleca stosowanie następujących przedziałów czasowych 8 godzin jedzenia i 16 godzin postu ( Dla kobiet zalecane jest 10 godzin jedzenia i 14 godzin postu). Jeżeli wejdziemy w rytm można zmniejszyć okres jedzenia do 6 godzin. Na różnych forach spotykałem się również z osobami którzy zmniejszali okres jedzenia do 4 godzin

Oczywiście w okresie jedzenia musimy zjeść tyle ile wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Mogą to być 2-3 duże posiłki. Zalecane jest aby pierwszy posiłek po okresie postu stanowił 50% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Na pewno zadajecie sobie pytanie co możemy w okresie postu? Możemy spożywać wszystko co nie ma kalorii, czyli wodę, herbaty, kawę która powinna być dla nas bardzo ważnym napojem w trakcie trwania postu. Coraz nowsze badania potwierdzają znakomity wpływ kawy na nasz organizm. Wkrótce postaram się coś napisać na ten temat. Ewentualnie różne napoje izotoniczne jednak bardziej preferowane jest stosowanie wcześniej wymienionych napoi.

Jak jest z treningami podczas IF? Generalnie przyjęło się że przed treningiem powinniśmy zjeść normalny posiłek przed treningowy. W IF, jeżeli chcemy najefektywniej wykorzystywać okres postu, trening wykonujemy na czczo. Przed treningiem, lub w trakcie możemy popijać BCAA aby chronić nasze mięśnie. Z tym że nie powinniśmy raczej wykonywać treningów High Intensity. Jeżeli jest to normalny trening siłowy lub lekkie cardio nie ma żadnych przeciwwskazań żeby robić taki trening po 16 godzinach postu. Przed pierwszym treningiem obawiałem się że w połowie zrobi mi się ciemno i padnę. Robiłem trening w swoim tempie, nie odczuwałem żadnych skutków nie jedzenia przez wcześniejsze 14-16 godzin. Polega to na tym że jeżeli dostarczamy do organizmu w ciągu 6-8 godzin np 2000 kalorii to przez okres postu organizm spokojnie sobie to wszystko przetwarza na energię.

Zdjęcie kolesia który stosował IFOczywiście jest to bardzo rozległy temat, podałem tutaj tylko jego podstawowe założenia. Na świecie ta metoda żywieniowa jest bardzo popularna, w Polsce jeszcze nie. Generalnie ciężko coś znaleźć w polskim internecie na ten temat, ale polecam poczytać temat na forum KFD w którym jest to opisane bardzo szczegółowo. Sam po sobie nie mogę jeszcze powiedzieć że ta metoda jest skuteczna, bo stosuje ją dopiero kilka dni. Jednak póki co wszystko jest tak jak opisywali to inni ludzie na różnych forach.

Activlab BCAA Xtra
2 komentarze:

  1. Daj koniecznie znać za tydzień jak się czujesz z IF. Ciekawy temat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno będę zdawał relacje, jeśli nie tutaj to na fanpage na facebooku:)

    OdpowiedzUsuń