środa, 10 lipca 2013

Trening plyometryczny

Nieodzownym elementem treningu P90X®, Insanity®, Focus T25® i innych programów treningowych są ćwiczenia plyometryczne, których głównym założeniem jest rozwijanie mocy naszych mięśni. Wzmacniają naszą siłę, wytrzymałość, szybkość, koordynacje ruchową, oraz dzięki swej intensywności pomagają w spalaniu tkanki tłuszczowej.

W latach 60 podobne ćwiczenie zwane skocznościowymi wykonywali radzieccy skoczkowie wzwyż i trójskoczkowie. Początkowo ćwiczenia plymoteryczne były traktowane tak  jak zwykłe ćwiczenia. Coraz nowsze badania naukowe i obserwacje doprowadziły do stwierdzenia że ćwiczenia plyometryczne w znacznym stopniu wpływają na rozwój mocy mięśni i należy je stosować z ćwiczeniami które rozwijają inne właściwości naszego organizmu np. treningi siłowe. 

W trakcie wykonywania ćwiczeń dochodzi do skurczów ekscentrycznych i koncentrycznych. Powszechnie procesy te nazywamy rozciąganiem i skróceniem. Rozciąganie mięśni przed ich szybkim skróceniem wyzwala potencjalnie więcej siły i mocy. Im krótszy czas pomiędzy fazą rozciągania a skrócenia tym samym napięcie mięśniowe jest większe i wyzwalana jest większa moc. Energia która wytwarzana jest w trakcie rozciągania wykorzystywana jest w fazie skrócenia. Najprościej mówiąc - czym mięsień zostanie bardziej rozciągnięty tym wytworzy większą siłę.

Zwróćmy uwagę że w trakcie treningu Plyomterics z P90X® w każdej serii ćwiczeń wykonujemy coraz bardziej zaawansowaną wersje danego ćwiczenia które wymaga od nas coraz większego wysiłku. Dzięki zastosowaniu takiego układu ćwiczeń wzmacniamy jednocześnie moc mięśni, siłę i wytrzymałość.

Ćwiczenia plyometryczne poprawiają naszą skoczność, koordynacje ruchową. Powodują wzrost mocy mięśniowej bez przyrostu masy mięśniowej. W trakcie wykonywania tych ćwiczeń musimy być w 100% skoncentrowani, ponieważ ćwiczenia te w znacznym stopniu obciążają nasze stawy, wiązadła oraz kości. Warto wiedzieć że podczas takiego treningu bardziej liczy się jakość wykonywania danego ćwiczenia niż jego intensywność. Lepiej zrobić 10 poprawnych i bezpiecznych podskoków niż 20 bez właściwej amortyzacji., ponad to trening plymetryczny powinien być wykonany w obuwiu które pomoże nam lepiej amortyzować skoki. Ćwiczenie na bosaka dużo bardziej obciąża stawy przez co jesteśmy narażeni na urazy i kontuzje.Animal Flex Universal (Ochrona stawów)

 
2 komentarze:

  1. Plyocide z P90X2 też dobre :]

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz racje, trening bardziej dynamiczny niż Plyo z P90X i chyba nawet fajniejszy:)

      Usuń