sobota, 20 lipca 2013

Trening spartański

Dla wielu z nas sylwetka spartańskiego wojownika jest niemalże ideałem. Mięśnie twarde jak stal, mocna budowa. Kto by nie chciał wyglądać jak starożytny wojownik? Trening spartański został stworzony przez Marka Twighta, alpinistę światowej klasy, według którego na samą myśl o treningu powinniśmy dostawać mdłości. Trening spartański 300 powtórzeń został stworzony na potrzeby aktora Gerarda Butlera, który w ten sposób przygotowywał się do roli Leonidasa w filmie 300 spartan. 

Do treningu spartańskiego będziemy potrzebowali drążka i hantli. Cały trening wykonujemy bez żadnej przerwy. Łączna ilość powtórzeń jaką musismy wykonać to 300 powtórzeń. Trening trwa około 20 minut. Dla osób początkujących zalecane jest aby najpierw skupić się na tym aby wykonać w pełni cały trening, niezależnie od czasu. Początkowo możemy wykonywać mniejszą ilość powtórzeń i ćwiczyć z mniejszym obciążeniem. Kiedy wejdziemy w rytm treningów i wykonamy pełny trening ( 300 powtórzeń) powinniśmy zacząć przywiązywać uwagę do długości treningu. Początkowo trening wykonujemy 2/3 razy w tygodniu, w późniejszej fazie możemy wykonywać go nawet 4 razy w tygodniu.


Jak wygląda sam trening?

Podciąganie  - 25 powtórzeń
Martwy ciąg z hantlami - 50 powtórzeń
Pompki - 50 powtórzeń
Skoki na podwyższenie min 50 cm - 50 powtórzeń
Scyzoryki do sztangi - 50 powtórzeń
Podrzuty sztangielek - 50 powtórzeń
Podciąganie - 25 powtórzeń

Bez wątpienia trening jest bardzo intensywny, wykonywanie tych ćwiczeń bez żadnych przerw na pewno da nam nieźle w kość. Pytanie jak z takim treningiem poradziliby sobie sami Spartanie? Biorąc pod uwagę fakt że praktycznie od 12 roku życia do osiągnięcia 30 lat, swoje życie spędzali w koszarach, intensywnie trenując nie tylko biegłe posługiwanie się mieczem i tarczą taki trening raczej nie sprawiłby im większego problemu. 

Przyrząd do pompek Stampbar

 

1 komentarz:

  1. Spartanie trenowali z masą własnego ciała, coś co się nazywa Kalistenika.

    OdpowiedzUsuń