niedziela, 10 lutego 2013

Prokrastynacja a treningi


Prokrastynacja? Pojęcie którym można określić coraz szerszą grupę ludzi. Co więcej, wiele ludzi nie jest świadomych że jest ona poważnym problemem, który może znacząco wpływać na nasze plany i cele. Nie tylko treningowe.

Jakie mogą być powody dla których tak trudno dążyć nam do upragnionego celu? Warto tutaj przytoczyć pojęcie prokrastynacji. W psychologii prokrastynacja lub zwlekanie oznacza patologiczną tendencję do nieustannego przekładania pewnych czynności na później, ujawniającą się w różnych dziedzinach życia”[1]
 
Jakie są powody prokrastynacji? Lęk przed porażką, czy niskie poczucie własnej wartości sprawiają że zaczynamy odkładać nasze treningi na później. Kolejnego dnia usprawiedliwiamy brak treningu poprzedniego dnia tym że nie mieliśmy wystarczająco czasu na ćwiczenia. Natomiast jeżeli uda nam zaliczyć dany dzień treningowy stajemy się dla siebie „bohaterami” i prokrastynacja przejmuje nam nami coraz większą kontrolę. Innym powodem może być lęk przed sukcesem. Załóżmy że osiągnęliśmy sukces, który nas satysfakcjonuje. Przestajemy stawiać sobie wyże cele i zatrzymujemy się w miejscu. Lęk przed sukcesem staje się tutaj lękiem przed porażką.  Ostatnim powodem jest opór przed autorytarnym traktowaniem. Polega na tym że jeśli pojawia się zadanie do wykonania mówimy sobie że musimy to zrobić. Wewnętrzna siła wywoływana przez proces prokrastynacji mówi nam że „nic nie muszę”. Doprowadza to do tego że odkładamy czynności w czasie marnując nasze siły na wewnętrzną walkę dwóch przeciwnych sobie głosów. 

Ciekawym pomysłem na pokonanie prokrastynacji opisuje w swojej książce Zjedz tę żabę Brian Tracy. Tracy pisze że aby skutecznie pokonywać wyznaczone nam zadania powinniśmy zacząć od tego które wydaje się dla nas  najtrudniejsze - przysłowiowej wstrętnej żaby, która sprawi nam najwięcej problemów. Polega to na tym że całą naszą motywacje i siły do pracy poświęcamy tej najtrudniejszej czynności. Dzięki temu jej wykonanie wbrew pozorom jest dla nas łatwe i zajmuje nam mało czasu. 
 
Prokrastynacja nie jest niczym innym jak złym nawykiem. Nie pokonamy jej z dnia na dzień. Ważne żeby podjąć walkę i zacząć wyrabiać sobie nowe nawyki. Róbmy to co do tej pory było dla nas niemożliwe, nie zadowalajmy się byle czym. Początki będą trudne, ale walka o lepsze ciało, to jednocześnie walka o silny i mocny charakter.

 
[1] Prokrastynacja [online 17 grudzień 2009] Dostępne w Internecie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Prokrastynacja
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz