wtorek, 5 lutego 2013

Czym jest samodyscyplina?Wydawać się może że osiągnięcie sukcesu tkwi tylko w naszym umyśle. Jest w tym prawda jednak samo myślenie nie doprowadzi nas to zamierzonego celu. Reszta to ciężka i wytrwała praca, której perspektywa jest dla wielu znaczącą przeszkodą. Pierwsze treningi to dla nas wielka katorga. Jednak wytrwałość w dążeniu do celu sprawia że stają się one częścią naszego życia. Ktoś kto przyzwyczaja się do danej czynności zaczyna mieć wyrzuty sumienia kiedy odpuścił sobie danego dnia. Odpuszczę sobie jeden dzień, nic się nie stanie. Takie myślenie sprawia że czynności do których przyzwyczailiśmy nasz organizm zostają zachwiane. Wtedy bardzo łatwa droga do odpuszczania sobie kolejnych treningów. Oczywiście musimy powiedzieć sobie że co innego jest odpuszczanie treningu „bo mi się nie chce”, a planowanie kilkudniowej przerwy na regeneracje organizmu.   

Pojawia się tutaj problem samodyscypliny. Na początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest samodyscyplina? Cytując słowa Pani Marii Polanickiej możemy powiedzieć że „Samodyscyplina oznacza konkretny cel, do którego tak długo zmierzasz, aż go osiągniesz. Samodyscyplina oznacza że Twój cel ma najwyższy priorytet. Samodyscyplina oznacza także, że jesteś wstanie z wielu rzeczy zrezygnować, żeby cel ten osiągnąć”[1]. Możemy tutaj zadać pytanie o sens samodyscypliny. Samodyscyplina nie może być naszym celem. Może być jedynie środkiem który pomaga nam realizować nasze cele. W wielu książkach dotyczących samodyscypliny możemy przeczytać że samodyscyplina to gwarantowany sukces zawodowy. Zgodzę się z tym że pomaga nam w osiągnięciu celu. Musimy jednak umieć oddzielić te cele które naprawdę są dla nas istotne. Bo czy wstawanie z łóżka pół godziny wcześniej tylko po to żeby nic przez te pół godziny nie robić może dać nam jakieś efekty? Jeżeli chcemy osiągnąć sukces najważniejsze jest działanie.


Ciężka praca, wyrzeczenia i przede wszystkim wytrwałość w dążeniu do celu. Wydaje się że to trzy najważniejsze czynniki które pomagają osiągnąć nam upragniony sukces sportowy. Jakie znacznie w tej kwestii ma samodyscyplina? Nie powinna być ona czymś czego chcemy się nauczyć na siłę. Człowiek poprzez swoje działanie musi sam określić ile może wytrwać jego organizm. W naszej świadomości rodzi się poczucie tego że o danej porze, w danym dniu odstawiamy wszystko i poświęcamy czas temu co dla nas jest najważniejsze. 

Powinniśmy pamiętać że samodyscyplina to nie tylko środek który pomaga nam dążyć do celu. Samodyscyplina to także umiejętność która pozwoli nam podzielić czas tak aby nieustannie móc pracować nad sobą, nie stając się jednocześnie kimś obcym dla naszych najbliższych. Bo przecież jeżeli będziemy poświęcać większość czasu na osiąganie celów, nie będziemy go mieli na rzeczy, które być może są dla nas mniej ważne ale bardzo potrzebne człowiekowi w dzisiejszym świecie. Sztuką jest tutaj umieć powiedzieć sobie samemu co tak naprawdę jest dla nas ważne i co jest naszym prawdziwym celem.
 

[1] Polanicka M, Samodyscyplina droga do sukcesu  Dostępne w Internecie: http://psychodnia.pl/pl/recepty/sukces/samodyscyplina-droga-do-sukcesu.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz