czwartek, 10 stycznia 2013

Oddychanie podczas treningu
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasz trening jest oddychanie. Główną funkcją oddychania jest transport tlenu do komórek oraz usuwanie dwutlenku węgla z organizmu. Wiele osób zaczynających swoja przygodę ze sportami siłowymi, czy wytrzymałościowymi początkowo nie zwraca uwagi na właściwe oddychanie. Głównym błędem popełnianym przez początkujących sportowców jest wykonywanie danych ćwiczeń na bezdechu. Brak właściwego oddychania podczas treningu sprawi że  wykonamy znacznie mniej powtórzeń danego ćwiczenia. Ponad to wstrzymywanie oddechu może prowadzić do zawrotów głowy a nawet przepukliny. Brak właściwego oddechu jest również przyczyną powstawania żylaków.

Pojawia się zatem pytanie jak właściwie oddychać podczas treningu? Weźmy za przykład oddychanie przy wyciskaniu sztangi. Rozpoczynając opuszczanie sztangi powinniśmy rozpocząć fazę wdechu. Musi być ona zsynchronizowana z ruchem sztangi. Powinna się kończyć przed zmianą ruchu. W momencie wyciskania w górę sztangi rozpoczynamy fazę wydechu. Punktem kulminacyjnym wydechu jest przejście przez tzw. Punkt krytyczny przez który rozumiemy najmniej korzystne dla nas położenie sztangi, wymagające od nas przyłożenia największej siły.

W Internecie możemy znaleźć wiele ćwiczeń poprawiających naszą wydolność oddechową, jednak ważne jest samemu podczas wykonywania ćwiczeń nauczyć się regularnego oddychania. Zapewni nam to lepsze samopoczucie w czasie treningu, oraz poprawi osiągane wyniki sportowe. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz