czwartek, 10 stycznia 2013

Pamięć mięśniowaWszyscy którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną, oraz Ci którzy wracają do treningów po przerwie doskonale wiedzą jak ciężkie bywają początki.  Często jesteśmy zmuszeni do przerwania treningów sytuacjami nie do końca zależnymi od nas. Przerwa w treningach powoduje że tracimy naszą tkankę mięśniową., zaczyna pojawiać się tkanka tłuszczowa i lata treningów idzie na marne. Zadajemy sobie pytanie jak wrócić do dawnej formy?

 Czym dłużej trwała nasza przerwa, tym trudniej będzie nam ponowie zacząć trenować.  Na szczęście nasz organizm posiada coś takiego jak pamięć mięśniowa.  Możemy zdefiniować ja jako zdolność organizmu do pobudzania włókien mięśniowych.  

Najnowsze badania naukowe dowodzą że  jądra komórkowe,  które potrzebne są do rozbudowy mięśni nie umierają w momencie dłuższej przerwy treningowej,  a stanowią rodzaj pamięci która pomaga nam odbudować masę mięśniową.

Nasza siłą stosunkowo najszybciej wraca do stanu w którym musieliśmy przerwać treningi. Wiadomo jednak że nie możemy od razu rzucić się na wielkie obciążenia. Grozi nam to kontuzją i szybkim przetrenowaniem.  Przede wszystkim ważna jest cierpliwość i spokojne podejście do treningów. Nie mamy takiej wydolności i kondycji jak  sprzed przerwy. Przyjmuje się że potrzebujemy około 1/3 czasu który poświęciliśmy na budowanie naszej sylwetki aby odbudować formę po przerwie treningowej.


Musimy pamiętać również aby włączyć do treningów aeroby, które poprawią wydolność,  kondycje oraz cechy motoryczne naszego organizmu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz