wtorek, 8 stycznia 2013

Wytrzymałość sportowaW czasie treningów rozwijają się wszystkie cechy motoryczne naszego organizmu. Zwiększamy siłę, poprawiamy naszą koordynacje ruchową, skoczność, poprawia się ogólna wydolność organizmu. Jednym z ważniejszą cech jest wytrzymałość sportowa.

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie czym ona jest? Wytrzymałością nazywamy zdolność organizmu do długotrwałego wysiłku fizycznego, podczas którego zachowamy zwiększoną odporność na zmęczenie. Nasza wytrzymałość jest zależna od rodzaju wykonywanych ćwiczeń oraz warunków pogodowych

Wytrzymałość możemy podzielić na 3 rodzaje. Ogólna, specjalna oraz ukierunkowana. Wytrzymałość ogólna pozwala na przystosowanie organizmu do wysokich obciążeń. Na jej kształtowanie kładzie się największy nacisk w okresie przygotowawczym. Możemy wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz bieganie z umiarkowaną intensywnością. Jest ona podstawą do rozwoju wszystkich innych wytrzymałości. Wytrzymałość specjalna polega na wykonywaniu określonych ćwiczeń utrwalających określone umiejętności, natomiast wytrzymałość ukierunkowana jest związana z daną dyscypliną sportową, w której rozwijamy np. wytrzymałość siłową.

Pojawia się tutaj pytanie jak kształtować naszą wytrzymałość? Jedną z metod jest metoda ciągła jednostajna, podczas której ćwiczenia wykonujemy ze stałą intensywnością. Jej odmiana jest metoda ciągła zmienna w której zmieniamy intensywność wykonywanej pracy. Inną metodą, jest metoda powtórzeniowa. Polega ona na tym że wykonujemy stosunkowo niewielką liczbę powtórzeń, jednak przerwa pomiędzy danymi ćwiczeniami musi być na tyle długa, aby organizm mógł powrócić do względnie całkowitej równowagi. Z kolei w metodzie interwałowej, każdy wysiłek następujący po sobie wykonujemy na podłożu nie zlikwidowanych objawów zmęczenia z poprzedniej serii. W tej metodzie ważne jest aby przerwa nie prowadziła do pełnego wypoczynku. Liczba powtórzeń zależy od czasu trwania i intensywności poszczególnych ćwiczeń.

Z każdą z wyżej wymienionych metod treningowych możemy spotkać się w treningach P90X, czy Insanity. Rozwijanie wytrzymałości pozwoli nam na osiągnięcie wysokiego poziomu wydolności tlenowej i beztlenowej, pomaga w rozwijaniu innych cech motorycznych, pomaga wypracować odpowiednie nawyki treningowe oraz znacząco wpływa na naszą motywacje treningowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz