poniedziałek, 26 sierpnia 2013

P90X® vs P90X2®

Ostatnio zostałem poproszony przez jednego z czytelników aby napisać coś więcej na temat P90X2® . Myślę że najlepiej będzie zrobić to w porównaniu do pierwszej części programu stworzonego przez Tonego Hortona - P90X® .

Na początek trochę informacji na temat samego treningu P90X2®. Wykorzystywane są w nim najnowsze techniki treningowe oparte na metodzie Post Activation Potentiation. Na czym ona polega  możecie przeczytać w notce CZYM JEST P.A.P? Podobnie jak P90X® , P90X2® trwa 90 dni i podzielony jest na 3 fazy treningowe. W pierwszej fazie budujemy w niej solidne podstawy w naszym organizmie. Ćwiczenia absorbują mięśnie naszego rdzenia oraz mięśnie szkieletowe. Wzmacniania jest nasza elastyczność, dzięki czemu stajemy się bardziej odporni na kontuzje.  W fazie drugiej wzmacniamy wytrzymałość naszych mięśni. Dochodzą w niej treningi siłowe z ciężarami, mające na celu rozbudowę i wzmocnienie naszych mięśni. Jest ona najbardziej podobna to treningów P90X® . Faza trzecia oparta jest na intensywnym treningu mającym na celu wykorzystanie naszego potencjału i osiągnięciu szczytowej formy. Właśnie w tej fazie wykonujemy najwięcej ćwiczeń wykorzystujących P.A.P. Ponad to bardzo ważnym elementem P90X2® są ćwiczenia stabilizujące z piłką gimnastyczną i piłkami lekarskimi, które świetnie działają na nasze mięśnie szkieletowe. Wzmacniają je, poprawiają naszą równowagę i szeroko pojętą koordynacje ruchową.

PODSTAWOWE RÓŻNICE:

- P90X® każda faza treningowa trwa 4 tygodnie, trenujemy 6/7 dni w tygodniu. Dzień siódmy możemy przeznaczyć na rozciąganie lub całkowitą regeneracje. W P90X2® obowiązkowe treningi wykonujemy 5 dni w tygodniu. W trzecim i siódmym dniu możemy wykonywać trening Recovwey&Mobility lub poświęcić go na całkowitą regeneracje.

- W P90X® musimy trzymać się ściśle określonego kalendarza jeżeli chodzi o czas trwania poszczególnej fazy. W P90X2® możemy dopasować kalendarz do swoich potrzeb i w zależności od nich wybieramy sobie długość każdej fazy od trzech do sześciu tygodni, a w trzeciej fazie 3-4 tygodnie.

- P90X® jest treningiem nastawionym na redukcje tkanki tłuszczowej i uwidocznienie mięśni. Przy dodatnim bilansie kalorycznym i ograniczeniu aerobów możemy również je rozbudowywać jednak nie będzie to łatwe. P90X2 nie jest treningiem dla początkujących. Zalecane jest aby wcześniej wykonać P90X, ponieważ część ćwiczeń P90X2® jest oparta na P90X®. Ponad to P90X2® nastawiony jest bardziej na rozbudowanie i wyrzeźbienie sylwetki. 

- Joga w P90X® trwa około 75 minut, natomiast w P90X2® nieco ponad 60 minut, jest bardziej dynamiczna.

- Do P90X® potrzebne nam są hantle, drążek/ekspander, mata do jogi oraz uchwyty do robienia pompek. Do P90X2® potrzebujemy ponad to piłkę gimnastyczną(55-65cm), cztery piłki lekarskie oraz wałek rehabilitacyjny.

- W P90X2® wykorzystywane są ćwiczenia z P90X® jednak są to ich bardziej zaawansowane wersje.


PODSUMOWANIE:

Zarówno P90X® jak i P90X2® opierają się na technice Muscle Confusion. Obydwa treningi mają na celu wzmocnienie i uwidocznienie naszych mięśni. W P90X2® spotkamy się z zupełnie nowymi sekwencjami ćwiczeń, które koncentrują się na rdzeniu naszego organizmu jak i tymi które spotykaliśmy już w pierwszej części P90X® . Z reguły są to jednak bardziej zaawansowane wersje tych ćwiczeń. Trening P90X2® jest zalecany jednak osobom które mają za sobą chociaż jedną rundę P90X® .


 

Trec - Whey 100 - 2275g 

 

 

 


2 komentarze:

  1. yoga w x2 wymiata w 1 jakos zniechecala do siebie i moze raz zrobilem cala za to w x2 z niecierpliwoscia czekam na kolejna sesje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oo takich infornacji szukalam :) na razie robie p90x ale chcialam zobaczyc czym rozni sie od p90x2. Dzieki :)

    OdpowiedzUsuń